Timur Alp Büyüyor:))

Timur Alp Ağkuş

6 Ocak 2012 Cuma

Kapak Kızı - Ayfer Tunç

Ayfer Tunç'u daha önce hiç okumamıştım,bir gün çok sevdiğim ve edebiyat zevkine güvendiğim bir müşterim,bu kitabı edinmemi, okumamı ve kelimelerin büyüsünde nasıl boğulur görmem gerektiğini söyledi ve ben de hemen kitabı buldum.Aslında önceden olsa araştırır bir kez duyduğum bir kitaba bel bağlamazdım.ama aldım ve okumaya başladım..

Öncelikle tanıtım yazısı şöyle; 

Karlı bir kış günü, Ankara'dan İstanbul'a giden bir trenin yemek vagonu. Birbirini tanımayan üç kişi; bankacı Ersin, radyo programcısı Selda ve yemekli vagonun garsonu Bünyamin. Kapak Kızı, işte bu üç kişinin romanı. Ama aynı zamanda orada olmayan bir başkasının; bir dergide çıplak fotoğrafları yayınlanan Ayın Kızı Şebnem'in. Trenin saatlerce yolda kaldığı, bir yolcunun öldüğü bu uzun yolculukta, roman kahramanları, birbirleriyle, Şebnem'in fotoğrafları aracılığıyla yüzleşirler. Ancak bu zihinsel yüzleşme giderek kimin kimi yargıladığı belli olmayan bir hesaplaşmaya dönüşür. Ayfer Tunç, ilk kez 1992 yılında yayınladığı Kapak Kızı'nı 'zemin aynı zemin, inşa aynı inşa' olmak kaydıyla yeniden yazdı. Roman, bedensel çıplaklığı, kahramanlarını farklı nedenlerle sarsan bir travma olarak ele alıyor. Aile, hayat, aşk, kıskançlık, güzellik ve ahlak kavramlarını, alışılmış yorumların tuzağına düşmeden işliyor. Bunaltıdan ikiyüzlülüğe, anıların masumiyetinden yaşamın gerçeklerine uzanan soruların kuşattığı bu roman, aslında bütün soruları içeren tek bir soru soruyor: Kim daha çıplak?

Bir tren yolculuğunda geçen ve kitabın ana kişisi kapak kızı Şebnem üzerine, çok spoiler vermiycem ama herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği olaylar yaşayan karakterlere sahip bir roman,kitabı 1,5 günde okudum siz düşünün ne kadar yalın ve sürükleyici olduğunu..Ve kitabın tadı damağımdan gitmeden Yeşil peri gecesi'ne alıp okudum...Oda bir başka post konusu olsun::)))

Keyifle kalın..

2 yorum:

  1. Yeşil Peri Gecesi'ni aldığımda önce bu kitabı okumalısın diyerek tavsiye ettiğin Kapak Kızı Ayfer Tunç kaleminden çıkan tüm cümleler gibi akıp gitti. Ben de Yeşil Peri Gecesini okumak isteyen herkese önce Kapak Kızı'nı tavsiye ediyorum ki, hem öncesini bilsinler, hem de dizi tadında keyifle okusunlar diye;)

    YanıtlaSil
  2. Aysenım: Tek tek okunuyor deseler de bence de peş peşe okunmalı:)

    YanıtlaSil